Dødens jernbane på elven Kwai
5 stjerner på Trustpilot
På våre River Kwai-ferier får du fantastiske opplevelser i den spennende og vakre elven Kwai, som i tillegg til den vakre elven og jungelen også byr på dramatisk krigshistorie. Her kan du se hva turen med Check Point Travel har å by på og lese mer om overnattingen underveis.
Dag 1: Besøk Thailand-Burma Railway Museum, besøk på krigskirkegården og broen over elven Kwai, utflukt til Hellfire Pass, kort fottur langs Thailand-Burma-jernbanen og sykkeltur til en lokal landsby.
Dag 2: Valgfri tidlig sykkeltur til tempelet og se på munkenes matoffer, med motorbåt til Jungle Rafts og besøk i stammelandsby, stammedansoppvisning. Lokale alternativer: thaimassasje eller leie av kano.
Dag 3: Togtur på den legendariske Death Railway.
Hotellene på turen er en del av opplevelsen, ettersom du bor i spektakulære omgivelser med naturen som nabo.
Oppholdet inkluderer:
Dere blir hentet tidlig på hotellet i Bangkok og forlater byen mens solen står opp over elven Chao Phraya.
Reisen til Kanchanaburi går gjennom små samfunn, åkrer og de første grønne åsene, og signaliserer at du er på vei inn i et helt annet Thailand - fullt av natur, historie og ro.
Første stopp er det utmerkede Thailand-Burma Railway Centre, et levende museum som gir et sterkt og rørende innblikk i historien om dødens jernbane. Her får du en oversikt over grusomme arbeidsforhold, tekniske utfordringer og de mange personlige skjebnene.
Ved siden av ligger den vakkert anlagte Kanchanaburi krigskirkegård, der tusenvis av allierte soldater ligger begravet - et stille og verdig sted som vekker historien til live.
Etter en solid lunsj setter vi kursen mot den ikoniske broen over elven Kwai. Det er et spesielt øyeblikk å stå på den berømte broen, kjenne varmen fra stålet og se ned på elven mens den stille glir forbi - et sted der naturens ro står i sterk kontrast til fortidens tragedier. Herfra fortsetter dere gjennom det frodige landskapet mot dagens neste store eventyr.
I Hellfire Pass kan du først besøke Hellfire Pass Interpretive Centre, der historier, gjenstander og beretninger fra tidligere fanger gir en dyp forståelse av de menneskelige kostnadene ved byggingen. Deretter kan du gå en del av Hellfire Pass Memorial Walking Trail, som følger det gamle jernbanesporet mellom stupbratte fjellvegger. Dette er et sted der stillheten taler høyere enn ord, og historien virkelig kommer under huden på deg.
Sent på ettermiddagen ankommer dere Hintok River Camp, en vakker glampingcamp med store safaritelt midt i naturen. Etter en grillmiddag under stjernene er det tid til å slappe av, lytte til jungelens lyder og la dagens mange inntrykk synke inn.
Å sove i telt gir deg følelsen av å være tett på naturen - men likevel i komfort.
Etter frokost tar vi en båttur med longtailbåt langs elven til River Kwai Jungle Rafts, der neste eventyr venter. Dere besøker den nærliggende Mon-stammelandsbyen, der Mon-folket har levd i århundrer. Her får du oppleve det lokale tempelet, Buddha-bildehulen og de små husene og skolen i landsbyen. Du får delta i Mon Chat, der landsbyboerne forteller om sin kultur, religion og tradisjoner - og du får muligheten til å prøve Mon-kostymer, blande Tanaka-pulver og lære tradisjonelle leker.
Etter besøket i landsbyen tar du en enkel spasertur langs en jungelsti langs elven til et vakkert utsiktspunkt over Kwai Noi. Her åpner landskapet seg mellom bambus og steiner, og du føler jungelens dype ro. Det er en stille og vakker opplevelse som viser elven Kwai fra en mer naturlig og uberørt side.
Tilbake på Jungle Rafts sjekker du inn i den flytende bambusbungalowen din før lunsj. Resten av ettermiddagen er til fri disposisjon. Noen velger å svømme i elven, andre tar en kanotur eller opplever det spesielle "elvehoppet" der du glir med strømmen nedover elven. Det er også mulig å få en tradisjonell thaimassasje - en herlig måte å skjemme bort seg selv på.
Atmosfæren på det flytende hotellet ditt er helt spesiell. Her er det verken strøm eller wifi, og når lyset tennes, er det parafinlamper og små lykter som lyser opp veien.
Etter middagen kan du oppleve en fascinerende mon-dansforestilling der landsbydansere viser frem tradisjonelle bevegelser og fargerike kostymer til rytmiske trommer. Kvelden avrundes i den stille jungelen der rommet ditt vugger forsiktig på elven - et av de mest stemningsfulle øyeblikkene på reisen.
Nyt morgenen fra terrassen din ved elven - kanskje med en kopp kaffe mens tåken letter fra fjellene. Morgenen er fri til å ta en siste dukkert i elven eller en kort spasertur i området før dere drar tilbake til fastlandet for å spise lunsj på en lokal restaurant.
Etter lunsj går du om bord i det historiske toget som kjører på den opprinnelige Death Railway. Toget ruller langs bratte fjellsider, over gamle viadukter i tre og gjennom et landskap som både er vakkert og gjennomsyret av historie. Det er et høydepunkt for mange - en reise gjennom naturen og tiden på samme tid.
Sent på ettermiddagen setter dere kursen tilbake til Bangkok, hvor dere ankommer på slutten av dagen.
Oppholdet ved River Kwai er inkludert i flere av våre ferier. Se utvalgte eksempler nedenfor eller gå til siden med alle River Kwai-ferier.
15
dagerFra NOK 20 350
Pris per person ved 2 voksne & 2 barn
15
dagerFra NOK 17 425
Pris per person ved 2 voksne & 2 barn
15
dagerFra NOK 17 025
Pris per person ved 2 voksne & 2 barn