Hvalsafari på Sri Lanka
Sri Lanka er geografisk sett et lite land, men med nesten 30 nasjonalparker og et variert landskap byr det på noen av Asias beste safariopplevelser. Innenfor relativt korte avstander kan dere oppleve flokker med asiatiske elefanter, sky leoparder, krokodiller og et fargerikt fugleliv.
Flere av nasjonalparkene ligger gunstig til i forhold til de klassiske rundreisene. En safari kan derfor enkelt kombineres med historiske kongsbyer, templer, markeder og strender.
Nasjonalparkene er imidlertid svært forskjellige. I Yala er leopardene den store attraksjonen, mens Udawalawe er et opplagt valg hvis dere ønsker å se elefanter. Minneriya passer godt inn i en reise gjennom den kulturelle trekanten, og Wilpattu byr på større vidder og færre besøkende. På Horton Plains er det særlig vandringen gjennom det kjølige høylandet som tiltrekker seg besøkende.
I denne artikkelen sammenligner vi fem av Sri Lankas nasjonalparker og hjelper dere med å finne den parken – eller de parkene – som passer best til deres ønsker og reiserute.
Yala ligger i det sørøstlige hjørnet av Sri Lanka og er uten tvil landets mest kjente nasjonalpark. For mange reisende er den selve symbolet på et klassisk srilankisk safarimål. Parkens ulike naturtyper og varierte landskap tar dere gjennom tørr skog, buskmark, jungel, åpne sletter, vannhull, klippeformasjoner og laguner helt ut til kysten.
Det gir perfekte leveforhold for mange ulike dyrearter, men dyret de fleste håper å få øye på, er den svært sky leoparden. Yala er kjent for sin store bestand av leoparder og regnes som et av de beste stedene i verden hvis man håper å oppleve den store katten i naturen.
Men Yala er mye mer enn bare leoparder. Elefanter beveger seg gjennom de åpne områdene, krokodiller ligger langs vannhullene, hjorteflokker søker seg inn mellom trærne, og underveis kan dere også møte sjakaler, villsvin, aper, imponerende reptiler og et stort antall fuglearter.
Yala passer spesielt godt for dere som ønsker en klassisk safari med stor variasjon både i landskap og dyreliv. Parkens popularitet betyr samtidig at dere må regne med å møte flere andre jeeper, spesielt ved interessante dyreobservasjoner.
Hvis elefanter står øverst på ønskelisten, er Udawalawe helt sikkert en av parkene vi vil anbefale. Parken ligger rundt det store Udawalawe-reservoaret i den sørlige delen av landet, og landskapet består av gressletter, lav vegetasjon, skog og våtmarker. De åpne områdene gjør det ofte lettere å få øye på dyrene enn i parker med tettere skog.
Elefantene er den store attraksjonen. På en safari kan dere møte enkelte store hanner, mindre familiegrupper og hunner med unger, som beveger seg gjennom gresset eller samler seg ved vannhullene og reservoaret.
Men her finnes det mye mer enn bare elefanter. Dere kan også oppleve store vannbøfler, ulike hjortearter, krokodiller, aper og et imponerende fugleliv med rundt 180 registrerte arter. Blant dem finner dere den fargerike srilankiske jungelhøna, som er Sri Lankas nasjonalfugl.
Udawalawe vekker ikke de samme forventningene om å se leoparder som Yala, men parken er et opplagt valg for dere som først og fremst drar på safari for å oppleve elefanter. Samtidig er safariopplevelsen roligere enn i Yala, og de åpne landskapene gir gode muligheter for å følge dyrene over lengre avstander.
> Les mer om safari i Udawalawe nasjonalpark
Minneriya har den klare fordelen at parken ligger i nærheten av de historiske severdighetene ved Sigiriya, Dambulla og Polonnaruwa, og er derfor lett å kombinere med et opphold i Sri Lankas kulturelle trekant. Dere kan oppleve imponerende templer og gamle kongsbyer den ene dagen og dra på safari den neste.
Det store Minneriya-reservoaret er midtpunktet for livet i parken. I den tørre delen av året søker elefanter fra de omkringliggende skogsområdene seg mot vannet og de grønne beiteområdene rundt innsjøen. Her kan mange dyr samles på et relativt lite område i det fenomenet som ofte kalles «The Gathering» – en av Asias mest imponerende samlinger av ville elefanter.
Elefantene beveger seg imidlertid fritt mellom Minneriya og de omkringliggende naturområdene, og hvor de oppholder seg, varierer avhengig av regn, vannstand og mat. Derfor vil den beste safarien i området ikke nødvendigvis finne sted i den samme parken hele året. Lokalt vurderes det løpende om de beste mulighetene finnes i Minneriya, Kaudulla eller et av de nærliggende naturområdene.
For oss er Minneriya spesielt interessant fordi safariopplevelsen kan flettes så naturlig inn i en rundreise gjennom den kulturelle trekanten. Og selv om elefantene er den store attraksjonen, kan dere også oppleve aper, krokodiller, varaner, hjort og et rikt fugleliv underveis.
> Les mer om safari i Minneriya nasjonalpark
Wilpattu ligger i den nordvestlige delen av Sri Lanka og har en helt annen karakter enn de mer åpne safariområdene lenger sør. Her dominerer skogen, avstandene er større, og mellom trærne ligger naturlige innsjøer og våtmarker. Safarien foregår langs røde grusveier gjennom et landskap hvor følelsen av villmark er en viktig del av opplevelsen.
Wilpattu er, sammen med Yala, et av de stedene man først og fremst forbinder med leoparder på Sri Lanka, men her finnes det også et rikt og variert dyreliv. Dere har muligheten til å se elefanter, sambarhjort, flekkhjort, vannbøffel, krokodiller og de karakteristiske leppebjørnene.
Dyrene kan være vanskeligere å få øye på enn i mer åpne parker som Udawalawe. Til gjengjeld er tempoet ofte roligere, og selve kjøreturen gjennom naturen gir en større opplevelse. Wilpattu har generelt færre besøkende enn Yala, og parken passer derfor godt for dere som setter like stor pris på den ville naturen, roen og følelsen av romslighet som på antallet dyr dere får se.
Horton Plains er også en nasjonalpark, men opplevelsen her er noe helt annet enn i de mer tradisjonelle safariområdene som Yala, Udawalawe, Minneriya og Wilpattu.
På Horton Plains foregår turen hovedsakelig til fots gjennom åpne gressletter, langs små bekker og gjennom tåkeskog i over 2 000 meter over havet. Temperaturen er merkbart lavere enn ved kysten, og det beste tidspunktet å besøke området på er tidlig om morgenen, før tåken legger seg over landskapet og begrenser utsikten.
Den klassiske turstien går blant annet forbi utsiktspunktet World’s End, der høylandet faller bratt ned mot landskapet nedenfor. På klare dager kan dere se helt ut mot Det indiske hav.
Dette er en av Sri Lankas mest kjente fotturer, og underveis kan dere blant annet møte sambarhjort og oppleve det særegne fuglelivet i høylandet. Horton Plains bør imidlertid først og fremst velges på grunn av landskapet, fotturen og den særegne stemningen i det kjølige høylandet.
| Oversikt | |||
| Nasjonalpark | Mest kjent for | Landskap | Egnet for |
| Yala | Leoparder og et variert dyreliv | Tørr skog, kratt, åpne sletter, vannhull og kystnatur | Klassisk safari og stor variasjon |
| Udawalawe | Elefanter | Åpne gressletter, skog og våtmarker | For dere som spesielt ønsker å oppleve elefanter |
| Minneriya | Store flokker av elefanter | Reservoar, skog og gressletter | Kombinasjon med Sigiriya og den kulturelle trekanten |
| Wilpattu | Leoparder, vill natur og ro | Skog, røde grusveier, innsjøer og våtmarker | For dere som ønsker mer plass og færre besøkende |
| Horton Plains | Fotturer og World’s End | Høyland, tåkeskog og gressletter | Fotturer og naturopplevelser uten jeep |
Sri Lankas rike dyreliv stopper ikke ved kysten. På en båttur kan dere være heldige nok til å oppleve blåhvaler, kaskelothvaler og delfiner, mens havskilpadder og fargerike fisker kan oppleves under havoverflaten. Les mer om mulighetene i vår artikkel om hvalsafari på Sri Lanka.
En safari på Sri Lanka er sjelden en isolert opplevelse. Det er nettopp kombinasjonen av gamle kongsbyer, det grønne høylandet, små landsbyer og avslappende dager ved kysten som gjør opplevelsen så sterk.
Derfor handler valget av nasjonalpark ikke bare om hvilke dyr dere ønsker å se, men også om hvor parken passer naturlig inn i reiseruten deres. For noen vil det være elefantene i Udawalawe, for andre leopardene i Yala eller Wilpattu – og for andre igjen en fottur gjennom høylandet på Horton Plains.
Se et utvalg av reiser med mulighet for safari nedenfor, eller gå til siden med alle reiser til Sri Lanka.
15
dagerNOK 20 925
Fra NOK 20 400
Pris per person ved 2 voksne & 2 barn
Oslo
Oktober
15
dagerNOK 26 550
Fra NOK 25 675
Pris per person ved 2 voksne & 2 barn
Oslo
Mars
15
dagerFra NOK 22 875
Pris per person ved 2 voksne & 2 barn
Oslo
September
Yala er et godt valg for en klassisk safari, med mulighet for blant annet å se leoparder og elefanter. Udawalawe er spesielt interessant for dere som ønsker å se elefanter, mens Minneriya er et opplagt valg i kombinasjon med Sigiriya og de gamle kongebyene. Wilpattu passer godt for dere som ønsker en mer vill og rolig safariopplevelse, mens Horton Plains først og fremst bør velges for fotturene og høylandsnaturen.
Udawalawe er et av de beste valgene hvis elefanter er hovedformålet med safarien. Minneriya kan også by på svært store flokker av elefanter i perioder hvor dyrene søker seg mot vannet og beiteområdene rundt reservoaret.
Yala og Wilpattu er de to nasjonalparkene som først og fremst forbindes med leoparder. Yala er kjent for en høy tetthet av leoparder, mens Wilpattu kombinerer muligheten for å se leoparder med større skogsområder og en mer vill safariopplevelse.
Leopardene lever selvfølgelig i frihet, og det er derfor aldri mulig å garantere at man får se dem.
Det kommer an på hva dere helst vil oppleve. Hvis elefanter er det viktigste, vil Udawalawe ofte være det beste valget. Ønsker dere større variasjon i dyrelivet og håper å få se en leopard, er Yala et mer opplagt valg.
Ja. Det gir ofte veldig god mening, fordi parkene ligger i ulike deler av landet og byr på ulike opplevelser. Minneriya kan for eksempel kombineres med Sigiriya og Polonnaruwa, mens Yala eller Udawalawe kan passe naturlig inn senere på en rundreise gjennom det sørlige Sri Lanka.
Det er mulig å dra på safari hele året, men forholdene varierer fra park til park og avhengig av regntiden, vannstanden og dyrenes bevegelser. Dette betyr blant annet at de beste stedene å se elefanter rundt Minneriya kan endre seg i løpet av året. Valget av park bør derfor også vurderes ut fra både reisetidspunktet og ruten dere følger gjennom Sri Lanka.
Udawalawe er ofte et veldig godt valg for familier med barn. Parkens åpne landskap gjør det relativt enkelt å få øye på dyrene, og spesielt de mange elefantene gjør safarien spennende og lett tilgjengelig – også for yngre reisende.
Minneriya er også et godt valg for familier, spesielt hvis reisen allerede går gjennom Sigiriya og den kulturelle trekanten, fordi safarien enkelt kan innlemmes som en halvdagstur mellom de historiske severdighetene.
Page was last updated 22. september 2026