Cienfuegos
Her får du en oversikt over de mange spennende byene og stedene du kan oppleve på en reise til Cuba. Bruk oversikten når du planlegger reisen din.
Cubas hovedstad er et must på en reise til Cuba. Sett av tre netter til å utforske byen, slik at du får tid til å gå på oppdagelsesferd i de svingete gatene i det gamle sentrum og se de største severdighetene som El Malecon-promenaden, Revolusjonsmuseet, besøke Hemingways hjem, Finca Vigía, og spise middag på restauranten La Divina Pastora med utsikt over gamle Havanna. I den mer spesialiserte delen anbefaler vi et besøk på Colón-kirkegården, en de dødes by med fantastiske mausoleer og minnesmerker over revolusjonshelter og kubanske kjendiser. Gå heller ikke glipp av byens største dagligvaremarked, Mercado de Cuatro Caminos.
> Se reiser med stopp i Havanna
I Viñales-dalen skyter gråhvite kalksteinsfjell opp gjennom den fruktbare, røde jorden og kaster skygger over et stort teppe av grønne tobakksåkre som dyrkes av bønder i stråhatt, med sigarer hengende i munnvikene og okser spent for plogen. Det finnes søvnige små landsbyer som sjelden ser turister. Vakre naturområder som kan utforskes med buss, bil, sykkel eller på hesteryggen.
Fra Viñales kan du også ta en avstikker til de to vakre tropiske øyene Cayo Levisa og Cayo Jutías.
> Se reiser med stopp i Vinales
Trinidad er en av de vakreste og mest sjarmerende byene på Cuba. Den står på UNESCOs verdensarvliste og regnes som den mest velbevarte spanske kolonibyen i Latin-Amerika. Det er en by med svingete brosteinsbelagte gater kantet av lave pastellfargede hus med rødbrune tegltak. Gatene fører til åpne torg med gamle herskapshus bygget av spanske sukkerbaroner, små koselige restauranter og kafeer med utsikt over den vakre gamle kirken. Om kveldene er byens mange små utesteder livlige og stemningsfulle, med lokale band som spiller til tonene av salsa og son-musikk.
> Se reiser med stopp i Trinidad
Cienfuegos er kjent som Sørstatens perle og er et hyggelig bekjentskap. Byen ligger ved havet og ble grunnlagt av franske immigranter som kom hit fra New Orleans. Franskmennene har satt sitt preg på arkitekturen i bybildet og atmosfæren i byen. Her kan du utforske de koselige gågatene i gamlebyen, seile til borgen Castillo de Jagua, nyte byens talentfulle musikere, spise iskrem med lokalbefolkningen og nyte lunsj eller middag på den tradisjonsrike yachtklubben Club Cienfuegos.
Det er sikkert delte meninger om Varadero, og det vil være de som mener at Varadero har for mange turister. Men det er en grunn til at så mange kommer hit. Varadero har noen av de vakreste strendene på Cuba. Det er et faktum. De lange, hvite strendene munner ut i Det karibiske hav, som skifter farge fra turkis til dypblått. Det er et flott sted å runde av Cuba-ferien. Her kan du ligge på stranden, slappe av med en god bok og la de mange inntrykkene fra reisen synke inn.
Byen ligger på østkysten av Cuba, nærmere Haiti og Jamaica enn Havanna. Og den afrikanske innflytelsen er tydelig i Cubas nest største by, som er en fantastisk blanding av afrikansk og karibisk kultur.
Vandre rundt i gatene i gamlebyen og sug til deg atmosfæren i Parque Céspedes, som hver kveld fylles av prating, latter, flørting, kortspill og storslåtte cubanere i alle aldre. Nyt musikken på Casa de la Trova, gå inn i byens praktfulle katedral, og besøk romfabrikken der Bacardi-familien bygde opp sitt forretningsimperium.
Noen av de vakreste strendene på Cuba finner du etter vår mening på Cayo Coco. Øya kan nås med fly fra Havanna eller med bil over en 17 km lang landtunge som strekker seg fra San Rafael og forbinder Cayo Coco med fastlandet. Øya er 370 km2 stor og er kjent for sitt rike fugleliv. Men det er strendene på nordkysten av øya som har gjort Cayo Coco berømt. Dette er ikke stedet å dra til hvis du vil ha lokal cubansk farge. Men hvis du drømmer om noen dager i det ultimate karibiske strandparadiset, er Cayo Coco stedet å avslutte Cuba-turen på. Her er de hvite strendene og det asurblå vannet som på postkortene - og hotellene ligger i den øverste enden av skalaen.
Vi har arrangert reiser til Cuba siden 1996 og kjenner landet bedre enn de fleste. Ta en titt på våre reiseforslag og ideer til reisen din, og husk at våre reisekonsulenter gjerne skreddersyr reisen din til Cuba.
> Se våre reiser til Cuba
16
dagerFra NOK 30 300
Pris per person ved 2 voksne
Oslo
August
16
dagerFra NOK 25 475
Pris per person ved 2 voksne & 2 barn
Oslo
August
16
dagerFra NOK 29 350
Pris per person ved 2 voksne
Oslo
August